Művelődő gyermekközösségek a kulturális örökség
szolgálatában a Körösök mentén
TÁMOP-3.2.13-12/1-2012-0060
Pályázatunkban nagy hangsúlyt kap a hagyományismeret és átörökítés a gyerekek értelmi, érzelmi, és esztétikai fejlődésében, munkára nevelésében, a felnőtté válásban, a társadalomba való beilleszkedésükben. Fontos a néphagyományok ismerete, felelevenítése, és az, hogy a gyermeknek minél több alkalma legyen az élményszerű megismerésre, a cselekvő, alkotó részvételre. Ennek érdekében hagyományőrző, tehetséggondozó programokat valósítunk meg.
Témanapok:
Itt a szüret, áll a bál…
Nagykarácsony immár eljő…
Barangolás a magyar kultúra kincsestárában
Tavaszváró vigasságok
Pünkösd köszöntő
Jósló-varázsló hiedelmek karácsony havában
Havi szakkörök:
A szakkörök célja, hogy a részt vevő gyerekeknek rálátásuk legyen ünnepeinkre, emléknapjainkra, azok jelentőségére, közösségformáló szerepére. További célok, fejleszteni kívánt képességek, készségek: a tanulók közötti hatékony együttműködés elősegítése, a megismerő, a befogadó és a reprodukáló képességnek a kialakítása, megerősítése, az anyanyelvi- és kommunikációs képesség fejlesztése, az ismeretszerzés igényének erősítése, tanulási képességek fejlesztése, erősítése, a közösség - mint tevékenységi keret - segítse az egyén képességeinek kibontakoztatását úgy, hogy azok egyéni lehetőségeinek maximumára jussanak el.
Csillagszem I-II-III-IV.félév-vizuális művészet
Körmönfonók I-II-III-IV.félév-szövő szakkör
Mézes csupor I-II-III-IV.félév-fazekas
Régimódi íz-varázs I-II-III-IV.félév-komplex hagyományőrző szakkörök
Népi tárgyalkotó szakkör I-II-III-IV.félév
A roma konyha aromái I-II.félév: Alapvető konyhai ismeretek elsajátítása, ízvilág gazdagítás, ízlésformálás. A cigány néphagyományok megőrzése és az ezekre a hagyományokra épülő értékek továbbfejlesztése.
Kölyök klub I-II.félév-önismereti, tudástartalmakat közlő, elsajátító, közösségfejlesztő, személyiségfejlesztő céllal működő szabadidős klub a szabadidő hasznos eltöltése érdekében.
Doboz értékei gyerek szemmel I-II-III-IV.félév- a szakkör célja, hogy Doboz természeti- és épített szépségeire ráirányítsa a gyermekek figyelmét a lokálpatriotizmust fejlesztve, a négy évszakot felölelve egy ismeretterjesztő filmet készítenek Doboz értékeiről.
A tervezett sportprogramok
Asztalitenisz szakkör I-II-III-IV.félév
Heti szakkörök:
Mesekerti csipkebogyók I-II-III-IV.félév-komplex hagyományőrző programok, melyek által a lehető leghatékonyabban segítjük az óvodás gyerekek személyiségfejlődését, képességeik kibontakoztatását, kulturális nevelését, kompetenciafejlesztését, szemléletformálását, életminőségének javítását. Témahét- népi kézműves szakmák, hagyományok átörökítése kézműves tábor megszervezésével.
Versenyek:
A betervezett rajzversenyek célja a gyermeki fantáziavilág képi megjelenítése, a gyermeki igény kialakítása az alkotásra, önkifejezésre, a környezet esztétikai alakítására, esztétikai élmények befogadására
Mesekerti varázsecset-rajzverseny a Mesekert Óvodában
Vidám vetélkedők az oviban-rajzversenyek a Köröstarcsai Óvodában
Sokszínű világunk-rajzversenyek a Köröstarcsai Iskolában.
Tehetséggondozás:
Varázsceruza I-II-III-IV.félév-a grafika és a festészet eszköztárának felhasználásával tehetséggondozó alkotómunka végzése.